Víte, jak správně vybrat sedlo? Není to těžké a rádi vám pomůžeme.

22.05.2023
Jak vybrat sedlo

Aby sedlo správně plnilo svoji funkci, musí se sedací kosti opírat tam, kde je to potřeba, teprve v takovém případě bude váha na sedle správně rozložena a cyklista můžete efektivně a pohodlně šlapat do pedálů. Výběr správné šířky sedla se tedy odvíjí od vzdálenosti sedacích kostí, která se mírně liší u každého z nás.

Jak vybrat sedlo

Při výběru vhodného sedla je třeba zohlednit hned několik faktorů – těmi základními jsou typ terénu, ve kterém cyklista jezdí a preferovaný posed na kole, daný jeho geometrií. Posed je velmi důležitý, jelikož se s ním zásadně mění místo, které je na sedle nejvíce zatěžováno.

Obecně pak můžeme říct že:

  • pro rekreační cyklistiku je často používané sedlo s měkčím polstrováním a větší šířkou, posed na kole je v tomto případě spíše vzpřímený
  • pro horskou cyklistiku jsou typická sedla s nižší mírou polstrování, užším profilem a kratší délkou, z odolných materiálů
  • silniční a závodní cyklisté preferují lehká sedla s minimálním polstrováním, která umožňují případnou změnu pozice v sedle v průběhu dlouhé jízdy

A jak tedy správně šířku sedacích kostí změřit? Je to poměrně snadné, v domácích podmínkách si můžete sednout na kartonovou krabici položenou na tvrdé podložce a přitáhnout kolena k hrudníku. Dvojice důlků vytlačených vašimi kostmi pak určuje jejich šířku.

Jak vybrat sedlo

Pro přesnější měření, jehož výsledek můžete následně prohnat speciální aplikací, nás ale raději navštivte v některé z prodejen Cyklo Point, máme totiž speciální stoličku, určenou právě pro toto měření. Kolegové na prodejně s vámi projdou ještě několik upřednostňovaných vlastností sedel a vyberou vhodný model přesně pro vás!. A nezapomeťe si sebou vzít i cyklokraťasy, ať má to měření smysl.

Jak vybrat sedlo

V naší nabídce najdete širokou nabídku sedel SMP, která jsou přizpůsobena různým typům posedu a jízdy. Vedle nejčastější černé barvy je pro SMP typické také výrazně barevé provedení sedel, u nejprodávanějších modelů jsou dostupné všechny nabízené barvy, takže si můžete vybrat přesně podle svých potřeb.

Aby sedlo správně plnilo svoji funkci, musí se sedací kosti opírat tam, kde je to potřeba, teprve v takovém případě bude váha na sedle správně rozložena a cyklista můžete efektivně a pohodlně šlapat do pedálů.