MERIDA ONE-SIXTY a ONE-FORTY – nezadržitelná evoluce v celopérech

23.09.2022

Vývoj této dvojice kol znamenal pro MERIDU jeden z nejdelších vývojových a testovacích programů napříč všemi dosud uvedenými modely kol. S radostí tak můžeme říct, že tyto dvě nová kola jsou nejpokročilejšími a nejvybavenějšími horskými koly, která kdy v MERIDĚ vyrobili. Zároveň jsou obě kola navržena tak, aby pracovala v dokonalé harmonii s jezdcem a umožnila mu posunout limity výkonu ještě dál, než tomu bylo dosud.

ONE-SIXTY je celoodpružené kolo s vyšším zdvihem, určené pro nadšené enduro jezdce a závodníky nebo pro kohokoli, kdo potřebuje maximální výkon a spolehlivost v náročném terénu, se schopností zvládnout nejtěžší a nejdrsnější sjezdy a stoupání.

Model ONE-FORTY je vyladěn pro současné trailové jezdce, kteří si poradí se všemi nástrahami trati a je potřeba vyvážit obratnost v terénu se schopností svižně stoupat do kopce.

 

V současné době je výjimkou, když dostanete víc, než jste čekali, naštěstí se to ale týká obou modelů, které mají vyšší zdvih odpružení než dříve. U ONE-SIXTY je to 170 mm zdvihu vepředu a 161 mm vzadu v případě osazení dvojce 29“ kol, nebo 170 mm vzadu v případě „mullet“ osazení se zadním 27,5“ kolem.

Model ONE-FORTY je osazen 29“ koly a nabídne vepředu zdvih 150 mm a vzadu zdvih 143 mm, který má na starosti nová kinematika odpružení „Flexstay-Adjustable-Size-Tuned“ (FAST), která je opravdu rychlá.

V části odpružení je použit upravený bezdúdržbový systém P-FLEX, který je použit u cross-country kol řady NINETY-SIX, kolo je přizpůsobitelné tak, aby fungovalo s 29" i 27,5" zadními koly, aniž by se měnila geometrie.

Velikostně je vyladěné tak, aby poskytovalo větší progres odpružení s nárůstem velikosti (delší reach), což znamená lepší stabilitu u větších nebo drsnějších jezdců a zároveň umožňuje lehčím jezdcům využít plný zdvih odpružení.

Ačkoli jsou obě kola určena různým jezdcům, obě přinášejí obrovské množství inovací díky zcela nové konstrukci platformy pro odpružení, tu využívají jak karbonové rámy (CF), tak hliníkové varianty LITE. Bez ohledu na výběr platformy obě dvě sdílejí geometrii, design a naprostou většinu vlastností.

V MERIDĚ také vyřešili kompromisy, které musí moderní jezdci dělat při výběru velikosti, vyhovující jejich fyzickým charakteristikám a zároveň i požadovaným jízdním vlastnostem. Ať už chcete kolo s dlouhým rozvorem vysokou stabilitou, nebo chcete mít obratné a mrštné kolo, budete si moci vybrat ideální kolo bez kompromisů. A to díky novému systému AGILOMETER, který pracuje s krátkým stackem, celkovou výškou kola a plynule nastavitelnou (30–230 mm) teleskopickou sedlovkou MERIDA TEAM TR.

Radikální změny se dočkala také geometrie kola a nabízí mnohem širší škálu odstupňování v pěti velikostech u každého z modelů – od malého XS až po opravdu dlouhý XL model. K tomu si ještě přidejme velmi strmý úhel sedlové trubky pro lepší stoupání a více předkopnutou vidlici pro stabilitu na nerovných trailech.

A aby toho nebylo málo, je tu celá řada dalších prvků, které posouvají všestrannost a spolehlivost o stupeň výš; možnost uložení nejen nářadí do integrované schránky v rámu nebo snadná údržba celého kola a mnoho dalších detailů, které by vydaly na samostatný přehled. Mají tyto funkce i jiná kola na trhu? Samozřejmě, ale žádné z nich je nemá všechny dohromady.

Nový systém výběru velikosti podle jízdního stylu, progresivní geometrie a použitá kinematika odpružení přinášejí skvělý výkon, který je doplněný perfektně „padnoucím“ kolem s pokročilými funkcemi. Vy se tak můžete soustředit pouze na cestu před vámi, aniž byste museli dělat kompromisy. Vybrané modely ONE-SIXTY a ONE-FORTY budou na českém trhu dostupné na přelomu roku 2022/2023, kompletní řada pak bude na trhu v průběhu roku 2023.

Dobré věci často vyžadují čas, proto jsme velmi rádi, že se můžeme konečně podělit o novinku v podobě dvojice horských kol, která určují standardy pro horká kola MERIDA – zcela nová dvojice kol ONE-SIXTY a ONE-FORTY.