CROSSWAY, SPEEDER nebo SILEX? Která volba je pro vás ta správná?

17.08.2022

Pokud hledáte kolo, které je navrženo tak, aby zvládlo městskou zástavbu, pomohlo vám zlepšit fyzičku, nabídlo zábavný způsob, jak zažít dobrodružství o víkendech, nebo jen jako praktický každodenní pracovní stroj, pak je řada kol MERIDA SPEEDER, CROSSWAY a SILEX více než schopná splnit všechny tyto úkoly.

Všechna kola jsou vyrobena s osvědčenou kvalitou a důrazem na detail, s vysoce kvalitními rámy a komponenty navrženými tak, aby snesly náročné používání, jak je u kol MERIDA zvykem. Všechny modely používají kotoučové brzdy pro bezpečné zastavení za každého počasí a je možné na ně namontovat blatníky, stojany a nosiče zavazadel.

Díky tomu je lze používat jako celoroční kola pro dojíždění do práce za každého počasí nebo pro delší výlety. Všechny modely jsou jako doma na silnici, ale lze je používat i v terénu, a všechna vám pomohou převážet zavazadla, ať už do práce, nebo na cesty do vzdálenějších míst. Každé ze jmenovaných kol však má různé přednosti, které se hodí pro různý typ jízdy a jezdce, proto se podíváme na hlavní rozdíly v charakteru a schopnostech těchto tří kol.

SPEEDER

Jak už název napovídá, řada SPEEDER je zaměřena na rychlé překonávání vzdáleností. SPEEDER je navržen tak, aby poskytoval téměř stejnou rychlost jako tradiční silniční kola s berany, ale nabídne díky rovným řídítkům vzpřímenější a pohodlnější jízdní pozici a lepší výhled před sebe, což oceníte zejména v městském provozu. Říkáme mu městské kolo, protože je ideální na městské silnice, nebo cyklostezky – ale nevadí mu ani mírný terén.

Protože je kolo SPEEDER velmi blízké silničnímu kolu, hodí se nejlépe na hladké povrchy, což je částečně dáno i osazenými nízkoprofilovými a rychle se odvalujícími 32 mm širokými slickovými plášti. Tyto pláště mají minimální valivý odpor, ale jejich nižší objem a lehčí konstrukce znamenají, že jsou v terénu méně pohodlné a křehčí, takže je lepší držet se nerozbitých polních cest nebo lesních pěšin.

Všechny modely SPEEDER jsou vybaveny pevnou karbonovou vidlicí, která přináší lepší tlumení nárazů společně s nízkou hmotností. Žádné z kol nemá odpružení, což pomáhá snížit hmotnost – to v konečném důsledku znamená, že SPEEDER je velmi efektivní a dobře reagující kolo.
Kola této řady mají převody, které se nejlépe hodí pro jízdu vyšší rychlostí než pro zdolávání velmi strmých stoupání nebo záludných terénních úseků, takže byste měli při výběru brát v úvahu i lokální terén.

Nad SPEEDERem uvažujte když:

  • chcete kolo s veškerou rychlostí tradičního silničního kola, ale nechcete mít berany.
  • chcete jezdit vyšší rychlostí a v obecně rovnějším terénu s pevným povrchem.
  • jste ochotni obětovat trochu pohodlí ve prospěch rychlosti a nízké hmotnosti.

CROSSWAY

CROSSWAY je také více než schopný zvládnout betonovou džungli, ale je určen pro jezdce, kteří se chtějí dívat nahoru a užívat si cestu, a ne se jen co nejrychleji dostat z bodu A do bodu B. Geometrie a jízdní vlastnosti jsou zaměřeny na pohodlný a rychlý pohyb. Říkáme mu hybrid, protože si bere prvky ze silničních i horských kol.

Díky většímu objemu osazených plášťů (40 mm) s hrubším dezénem a odpružené vidlici u všech modelů, je CROSSWAY vhodnější pro výlety do terénu, ať už se jedná o víkendové cesty po lesních cestách, trekingovou dovolenou nebo si prostě jen chcete užít malebnější cestu do práce. Mnoho kol z této řady je také vybaveno odpruženými sedlovkami, které ještě více vyhladí nerovnosti, a díky nastavitelnému úhlu představce si můžete doladit posed.

Tato všestrannost je podpořena mnohem širším rozsahem převodů než u modelů SPEEDER nebo SILEX, všechna kola jsou vybavena trojpřevodníkem, který vám umožní zvládnout vše od prudkých kopců až po rychlé rovinaté úseky. Pro jezdce s méně ohebnými klouby je další velkou výhodou řady CROSSWAY to, že se každý model dodává ve variantě se sníženou horní rámovou trubkou pro snadnější nasedání.

O modelu CROSSWAY byste měli uvažovat, pokud:

  • chcete větší komfort odpružené vidlice a větších plášťů a nevadí vám krapet vyšší hmotnost.
  • Chcete kolo se sníženou rámovou trubkou.
  • Potřebujete široký rozsah převodů pro zdolávání prudších kopců nebo jízdu se zavazadly.

SILEX

Gravel kolo SILEX je specializované na nezpevněné povrchy, je schopné vyjet do terénu téměř jako horské kolo, ale protože má berany podobně jako silniční kolo, je velmi rychlé a sportovní i na silnici. Nachází se někde mezi plnohodnotným horským kolem a silničním kolem pro vytrvalostní jízdu, zároveň je mnohem sportovnější než model CROSSWAY. Je určeno i pro cykloturistiku, ale ne v tradičním slova smyslu, nejlépe funguje lehce zatížené na rychlé přesuny, kdy můžete díky četným úchytům na rámu a vidlici upevnit zavazadla. Ačkoli je to v jádru sportovní kolo, díky schopnostem jízdy ve smíšeném terénu a všestrannosti při cykloturistice si ho oblíbila široká škála jezdců.

Největším vizuálním rozdílem mezi SILEXem a ostatními dvěma koly je použití silničních řídítek. Ta sice vyžadují, abyste měli ruce ideálně ve spodní části řídítek, pro maximální kontrolu a efektivní používání brzd, ale díky geometrii, která posadila řídítka výš, poskytuje SILEX pohodlnější a vzpřímenější jízdní pozici než silniční kolo. To oceníte v terénu, ale je to také velká výhoda pro jízdu ve městě díky lepšímu výhledu, který nabízí ve srovnání s většinou kol s berany.

Pro dostatečné pohodlí a terénních tratích se dodává se sadou menších kol 650b s plášti o větším objemu 45 mm nebo je k dispozici sada kol 700c s o něco menšími plášti o průměru 38 mm, obě s dezénem navrženým pro jízdu v terénu. Všechna kola mají náboje s pevnými osami pro větší tuhost a bezpečnost.

Žádný z modelů SILEX nemá odpruženou vidlici ani sedlovku, aby bylo dosaženo nižší hmotnosti. Mají ale karbonové vidlice, které pomáhají snižovat vibrace na nezpevněných cestách. Nejvyšší modely jsou k dispozici také s karbonovými rámy, což znamená další snížení hmotnosti a zvýšení tuhosti.

Kola SILEX jsou dostupná jak s dvojpřevodníkem, tak s jedním převodníkem, doplněným kazetou s velmi širokým převodem. Rozsah převodů je širší směrem k lehčím převodům pro jízdu v terénu než u modelu SPEEDER a celkově je užší než u modelu CROSSWAY.

Ačkoli je SILEX zaměřen více sportovně než ostatní dvě kola, nabízí široké možnosti montáže nosičů nebo brašen na kola, což znamená, že je to také velmi schopné turistické kolo. Dokonce je možné namontovat blatníky, i když nejsou součástí standardní výbavy. 

O modelu SILEX byste měli uvažovat, pokud:

  • chcete sportovní jízdní pozici a nevadí vám silniční řídítka.
  • Chcete pravidelně vyrážet na terénní stezky, ale nechcete těžší kolo s odpružením.
  • Chcete se věnovat cykloturistice, ale s minimem zavazadel.

Doufáme, že vám tento článek pomohl rozhodnout se, které z těchto tří kol by mohlo nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Pokud hledáte kolo, které je navrženo tak, aby zvládlo městskou zástavbu, pomohlo vám zlepšit fyzičku, nabídlo zábavný způsob, jak zažít dobrodružství o víkendech, nebo jen jako praktický každodenní pracovní stroj, pak je řada kol MERIDA SPEEDER, CROSSWAY a SILEX více než schopná splnit všechny tyto úkoly.