Pomůže teleskopická sedlovka k vítězství?

21.03.2022

Pokud sledujete silniční cyklistiku, pravděpodobně jste zaznamenali velký úspěch Matěje Mohoriče z týmu Bahrain Vuctoirous, který vyhrál jeden z nejdelších jednodenních závodů Milano – SanRemo.

A pokud silniční závody nesledujete, vězte, že tato kombinace se v profesionálním pelotonu objevila poprvé, a jak sám Mohorič prohlásil, možná právě přepsal historii profesionální cyklistiky. Proč by tomu tak mělo být? 

Teleskopická sedlovka je určena především pro horská kola a v posledních letech se objevuje i u gravelů. Zjednodušeně řečeno se jedná o sedlovku, která umožňuje střídat dvě předem zvolené pozice – jednu pro standardní jízdu a jednu – nižší – pro jízdu v technických pasážích a zejména pro sjezd. 

Nižší pozice sedlovky s sebou totiž nese hned několik pozitiv – jednak vám sedlo nepřekáží při sjezdu a můžete tak zlepšit kontrolu nad kolem společně se stabilnější pozicí, jednak snížíte těžiště kola na kterém sedíte a tím se také zvýší jeho celková stabilita

Tip: Zajímá vás jak bylo upraveno Mohoričovo kolo SCULTURA TEAM? Mrkněte na tento článek.

Nevýhodou může být vyšší hmotnost sedlovky, která je de facto dvojitá – jedna část je v sedlové trubce rámu a druhá se v ní pohybuje. Vyřešit obvykle také musíte ovládání sedlovky, což znamená ve většině případů natažení bowdenu a lanka od ovládací páky na řídítkách, některé dražší modely mají ovládání bezdrátové.

A teď si tyto výhody a nevýhody představte v profesionálním pelotonu, kde se hraje nejen o vteřiny, ale také o gramy v celkové váze kola. Právě v tomto směru je Mohoričův počin zcela unikátní. Vzhledem k tomu, že již jednou výrazně zasáhl do podoby silniční cyklistiky, když začal používat „superaerodynamickou“ pozici ve sjezdu, kdy jezdec sedí na horní rámové trubce (mimochodem UCI tuto pozici zakázala), nebylo by překvapivé, kdyby se teleskopické sedlovky začaly v pelotonu objevovat častěji.

Pokud se vám zdá nepravděpodobné, že pouhá změna pozice na kole může mít tak výrazný vliv na rychlost, doporučujeme video redakce GCN, která vyzkoušela a porovnala tyto přístupy v praxi a výsledky jsou více než zajímavé.

Jestli vás možnost změny pozice sedla zaujala nebo s tím již máte zkušenosti a před sjezdem si výšku sedla upravíte, mohla by být „teleskopka“ ideálním vylepšením vašeho kola. V nabídce máme hned několik modelů, které se liší průměrema a také velikostí zdvihu.

Pokud sledujete silniční cyklistiku, pravděpodobně jste zaznamenali velký úspěch Matěje Mohoriče z týmu Bahrain Vuctoirous, který vyhrál jeden z nejdelších jednodenních závodů Milano – SanRemo.