Bunda Endura WindChill II pohledem uživatele

07.04.2022

Je to už nějaký čas zpět, kdy jsem do svého šatníku sportovního oblečení přidal další kousek od značky Endura. Konkrétně bundu Endura Windchill.

Dost často za námi přijdou zákazníci s dotazem, jak se mají obléct na takové a takové podmínky. Je to složitý dotaz, avšak odpověď je většinou jednoduchá. Nicméně její proveditelnost už může být složitější. Takže jak se máte obléci když je venku řekněme 5°C? Je to jednoduché. Tak, aby vám to vyhovovalo. Super, řeknete si, to si mi vážně poradil, díky.

Nejde bohužel jednoduše říct, jak a co si máte obléct. Můžu doporučit varianty, popsat verze, které se nabízí a třeba rozšířit obzor zákazníka vtom jaké jsou možnosti. V poslední době víc a víc lidí řeší, jaký má ta a ta bunda tepelný komfort. To je za mě osobně další věc, která se nedá dost dobře určit nebo se jí řídit. Někomu bude zima v nejteplejší bundě, kterou máme v nabídce včetně několika vrstev pod ní, a někdo si vezme jen jedno termotriko spolu s bundou a bude v pohodě

 

Vše je při sportu o vrstvách

Obecně by se dalo říct, že se funguje na třech nebo méně vrstvách podle aktuálních tepelných podmínek a v zásadě má na tepelný komfort vliv také míra vašeho sportovního výkonu. Pro poklidnou vyjížďku v tempu paní radové to bude chtít teplejší oblečení, než když plánujete jet v průběhu hodiny několik segmentů naplno.


Vrstva č.1
Základní, obvykle termo vrstva, ať už triko nebo spodky. Je to vrstva, která odvádí pot od těla a udržuje ho v suchu a teple. Nabízí se varianty do tepla i do chladu. V základu jde pořád o totéž, udržet pokožku v suchu, odvádět vlhkost od těla a zároveň zahřát.

Vrstva č.2
V létě a teple je to většinou jediná vrstva, případně v kombinaci s chladivým termotrikem. Pokud je chladněji, může se jednat o klasický dres, zateplený dres, sportovní mikinu, nebo jiný kus oblečení, který zajišťuje teplo. 

Vrstva č.3
Obvykle finální vrstva, která zajišťuje dodatečný tepelný komfort nebo chrání před vnějšími vlivy počasí, jako je déšť, sníh nebo vítr.


To by byla horní část těla, podobně to funguje od pasu dolů. Na nohy se nabízí řada variant, kraťasy, dlouhé volné kalhoty, zateplené kalhoty (elastické i volné), teplé termoprádlo a samozřejmě návleky (na kolena i celé nohy), které se výborně kombinují s krátkými cyklokalhotami.

Takže když je ráno zima a odpoledne teplo (takové to klasické jaro/podzim) nemusíte ráno mrznout, nebo se odpoledne vařit ve vlastním potu. 

Nesmíme zapomenout na samotné končetiny od kotníků dolů. Na chodidla bývá poměrně zima, protože se prakticky nehýbou, takže kvalitní ponožky (zkušenost mám například s Endura Merino) jsou jen základ. Dále je vhodné vybírat z celé řady návleků na tretry nebo i klasické boty pro ty, kteří nevozí nášlapné pedály. Případně, pokud to s ježděním v zimě myslíte opravdu vážně, nabízí se zimní tretry. Ty obsáhnou oboje před chvílí zmíněné a poskytnou teplo a pohodu. 

Rukavice jsou kategorie sama pro sebe. Někomu stačí relativně tenké „celoroční“ modely, někdo potřebuje vycpané zimáky. Nabídka je opravdu široká a je to o vlastní preferenci a také o tom, kolik pohybu prsty v průběhu vyjížďky dělají – něco jiného bude ležet v triatlonovém nástavci a něco jiného technický sjezd v lese.

Samozřejmostí je funkční šátek na krk (osobně vozím ještě jeden v kapse navíc) a něco na hlavu. Bez helmy na kole ani ránu, to je jasné, ale chce to i něco pod ní. Může to být šátek, čelenka nebo čepice pod helmu. 

Jsme tu ale kvůli bundě, tak jaká je?

Endura Windchill je lehce zateplená softshell bunda pro univerzální použití. Má samozřejmě základní impregnaci proti vodě, nepromokavá ale není. Přední strana a ramena nabídnou úpravu proti větru a vodě o něco větší než na zádech, záda zase mají větší pružnost a lepší prodyšnost. Bunda má velice příjemný střih pro volný pohyb.

 

Díky pružnému materiálu nikde netáhne a nezasekává se na ramenou. Spodní lem tvoří pevná guma se silikonem, takže se bunda nijak nevyhrnuje a drží tam kde má, aniž by škrtila. Za zmínku určitě stojí velké větrací otvory na zip v podpaží, díky kterým snadno upravíte termoregulaci a ani při delších stoupáních nebo v „teplejší” dny nebude v bundě příliš teplo.

Střih nabídne i množství kapes – přední náprsní kapsa, prostorná trojitá zadní kapsa a na ní ještě kapsička na zip, kam se vejde i můj ne zrovna malý mobil. Samozřejmostí je tady řada reflexních prvků. V nabídce je samozřejmě také různobarevné provedení a velikostních variant.

Proč zrovna tenhle model?

Důvodů je hned několik a po dvou letech můžu s klidným svědomím říct, že to nebyl vůbec špatný výběr. Bundu používám celoročně. Od podzimu do jara je to jasné, přes léto se taky najdou dny, kdy není zrovna nejtepleji, a tak se v batohu celkem hodí. Navíc díky reflexní zelené (hi-viz green) a hromadě reflexních prvků, je to skvělý kousek pro cesty do práce anebo celkově po silnici, kde chcete být o to víc vidět.

Výhody z mého pohledu:

  • Slušná pořizovací cena 
  • Univerzálnost – bundu můžete pojmout jako horní vrstvu třeba jen v kombinaci s termotrikem (sám vozím Merino od Endury nebo triko s dlouhým rukávem od Craftu), případně se se zatepleným dresem pokud je už velká zima.
  • Dá se použít jako prostřední vrstva a hodit na ni ještě větrovku nebo nějakou nepromokavou hardshell bundu. Díky promyšlenému střihu je skoro jako mikina. 
  • Můžete ji použít celoročně. Alespoň já to tak mám. Dá se totiž skvěle nakombinovat s ostatními vrstvami.
  • V neposlední řadě mi výborně sedla střihově. Delší zádová část skvěle kryje a nevyhrnuje se. Střih rukávů je uzpůsoben posedu na kole = netáhne přes ramena a rukávy nejsou krátké.
  • Na bundě je použito několik typů materiálů a celkově se výrobce zamyslel nad tím, kde je potřeba větší ochrana a kde větší komfort. Zádová část je toho dobrým důkazem a pružné lemy a sešití z několika tlouštěk materiálu funguje skvěle. Hezky větrá a netáhne. 
  • Kvalitativně i po x vypráních je pořád v perfektní kondici. Nic se nežmolkuje, neloupe, lemy jsou stále pružné a pevné. Na to už jsem si ale u značky Endura zvykl, a spoléhám na to, že kvalita je na vysoké úrovni.

Dnes je už v nabídce model WindChill II. Měl jsem možnost si tyhle dvě bundy porovnat na prodejně mezi sebou, rozdíl není veliký. Komfortně a střihově jsou téměř totožné. Posunuly se technologie a dovolím si říct, že kvalita jde u téhle značky stále nahoru.

Takže jezděte, nebojte se počasí, vždy je to o tom, jak se na něj připravíte a nemusí vás to stát jako druhé kolo. 

Jakub Dlouhý, Cyklo Point Staré město

Je to už nějaký čas zpět, kdy jsem do svého šatníku sportovního oblečení přidal další kousek od značky Endura. Konkrétně bundu Endura Windchill.